Ker gre pri sindromu PCO za večje število različnih simptomov in težav in posledično ne obstaja čudežna tableta, ki bo vse te težave rešila. Pri zdravljenju se lotevamo posameznih simptomov, ki jih lahko obvladamo ali celo izničimo.
Večina tradicionalnih načinov zdravljenja predstavljajo zdravila in kirurški posegi. Pomembno je, da ko se odločamo za te načine zdravljenja, poznamo vse pluse in minuse in posledice.
Hormonska terapija: za PCOS je značilen hiperandrogenizem, stanje ko je v telesu povečana proizvodnja in koncentracija moških spolnih hormonov. S hormonsko terapijo lahko zaviramo učinke presežkov teh vrednosti. Posledično se na ta način lahko borimo proti prekomerni poraščenosti, plešavosti po moškem tipu, odsotnosti in nerednim menstruacijam. Peroralna kontracepcija ali kontracepcijske tablete so pogosta oblika hormonske terapije.
Metformin: Gre za zdravilo, s katerim zdravimo sladkorno bolezen. S svojim delovanjem pomaga zniževati nivo glukoze v krvi in predstavlja pomoč pri težavah zaradi inzulinske rezistence.
Clomid (Clomifen): S svojim delovanjem pomaga uravnotežiti hormone. Zdravnik ga predpiše ženskam, ki imajo težave z zanositvijo, zaradi odsotnosti ovulacij.
Laproskopse operacije jajčnikov: Kljub temu, da gre za manjši poseg, operacija po navadi predstavlja zadnjo izbiro zdravljenja. Kirurg z laserjem odstrani ciste na jajčnikih.
Alternativni načini zdravljenja
Moderna medicina ima za zdravljenje sindroma PCO precej omejeno izbiro, se veliko žensk poda v iskanje alternativnih rešitev. Več o teh rešitvah lahko najdeš tukaj.